REGULAMIN, RODO, INFORMACJE, PROCEDURY OCHRONY DZIECI --- Agroturystyki Ostrów Kierwiński

Niniejsza strona (odśwież swoją przeglądarkę) winna zawsze zawierać aktualne informacje. Na innych stronach mogą znajdować się treści archiwalne gdyż nie wszystkie wpisy internetowe mają możliwość aktualizacji treści np. cen.

REGULAMIN, INFORMACJE ***********************************

* Do dyspozycji Gości są cztery pokoje, wszystkie z własnymi łazienkami: dwuosobowy (piętro, od wschodu) czteroosobowy (piętro, od zachodu) trzyosobowy (piętro, od wschodu) trzyosobowy (parter, od północy). Na piętrze znajduje się w pełni wyposażona kuchnia z jadalnią dla Gości. Na terenie bezpłatny parking.

* Śniadanie wydawane O GODZ. 9 – ciepłe danie plus przystawki. Obiadokolacja MIĘDZY GODZ 16 – 17 (po uzgodnieniu). W dni grzybobrań tylko o 17. Możliwość zorganizowania ognisk. Posiłki dla wegetarian, dieta niestandardowa możliwe po uzgodnieniu warunków i opłaty.

* Posiłki wydawane na tarasie lub przy niepogodzie lub zimą w jadalni w bibliotece.

* Dostępne wysokie krzesełka do karmienia dzieci.

* W przypadku gdy Goście, ich dzieci lub zwierzę uprzykrzają spożywanie posiłków innym, będą przenoszeni w inne, osobne miejsce.

* Wynajęcie całego gospodarstwa (decyzja wyżywienia lub nie – dotyczy całej grupy), wynajęcie konkretnych wybranych pokoi, niestandardowe usługi, uroczystości podczas pobytu – warunki i opłaty do uzgodnienia.

* Wszystkie płatności potwierdzane są poprzez wydanie wystawionego paragonu fiskalnego.

* Zadatek (bezzwrotny) na poczet rezerwacji (przelewem bankowym) minimum 30 % w zaokrągleniu (nie mniej niż 400 zł lub przy wartości pobytu mniejszej niż 400 zł całość sumy).

* Opłata sumy pozostałej w PIERWSZYM dniu pobytu po sprawdzeniu czy warunki na miejscu zgadzają się z ofertą w internecie. Nie odpowiadamy np. za zbyt głośny rechot żab, śpiew ptaków czy innych zwierzaków, ew. za pogodę :-).

* Pokój może objąć tylko osoba wskazana w rezerwacji, nocowanie tylko osób ujętych w rezerwacji. W przypadku rezygnacji z wcześniej poczynionej rezerwacji lub skrócenia pobytu przez Gościa zadatek ani wniesione opłaty nie podlegają zwrotom. Brak informacji (mailem), brak przyjazdu w dniu rozpoczęcia pobytu jest równoznaczne z rezygnacją z pobytu. Zadatek przepada.

* Przyjazd do naszej agroturystyki na Mazurach, Warmii najlepiej za „WIDNA”, najlepiej do godziny 20. Doba hotelowa zaczyna się pierwszego dnia o godz. 16 a kończy ostatniego dnia pobytu o godz. 12. Aby przekazać czyściutki pokój następnym Gościom, rezerwujemy sobie czas na „ogarnięcie” między godz. 12 a 16.

* Przyjazd Gości ze zwierzętami po wcześniejszym uzgodnieniu możliwości przyjęcia, zasad pobytu i ew. opłat.

* Niezgłoszenie uwag i zastrzeżeń co do stanu technicznego pokoju w momencie wprowadzenia jest równoznaczne z tym iż pokój został oddany w stanie nie budzącym uwag i zastrzeżeń. Wynajęty pokój należy zostawić w nieuszkodzonym stanie i z początkową zawartością.

* Ze względu na wymagania ochrony przeciwpożarowej w pokojach i częściach wspólnych nie wolno używać przez Gości własnych urządzeń elektrycznych czy gazowych np. grzałek, grzejników, palników, klimatyzatorów. Wyjątkiem są oczywiście dedykowane np. telefonom, tabletom, laptopom certyfikowane ładowarki czy golarki, suszarki do włosów. Zabrania się wnoszenia materiałów łatwopalnych, wybuchowych. Palenie tytoniu na zewnątrz budynku. Zimą i podczas deszczu (przy uchylonych bądź otwartych bezpiecznie drzwiach) w ganku. br />
* W obiekcie znajdują się czujniki dymu, gazu, czadu. W obiekcie znajdują się gaśnice i apteczki.

* Bez zgody właścicieli Agroturystyki Goście nie przemeblowują pokojów, nie wynoszą z pokojów i części wspólnych wyposażenia czy rzeczy Gospodarzy. Wypożyczanie książek z biblioteki po uzgodnieniu.

* Coroczne protokoły kontroli higieny przeprowadzane przez organy sanitarno-epidemiologiczne do wglądu na miejscu.

* W pełni wyposażonej kuchni - jadalni, jeśli sami Goście przygotowują sobie posiłki to oczywiście sprzątają po sobie. Bezpłatnie dostępna zmywarka. Możliwość wypożyczenia żelazka z deską do prasowania. Nie prasujemy na kocach, łóżkach itp. Dostępny odkurzacz. Bezpłatnie dostępna pralka automatyczna – proszek do prania we własnym zakresie.

* Goście nie pozostawiają rzeczy osobistych w przestrzeni części wspólnych. Gospodarze nie ponoszą odpowiedzialności za zgubione, utracone, skradzione rzeczy. Rzeczy pozostawione (po wyjeździe) prosimy odbierać w ciągu tygodnia osobiście lub po uzgodnieniu mailem dokonać opłaty przesyłki kurierskiej.

* Śmieci podlegają segregacji. Goście we własnym zakresie utylizują odpady medyczne np. strzykawki, badania cukrzycowe itp.

* Bezpłatnie dostępne rowery.

* Pokój nr 1 na parterze ma łazienkę z zamontowanymi uchwytami dla osób niepełnosprawnych.

* Po uzgodnieniu w pokoju może znaleźć się łóżeczko z pościelą dla małych dzieci.

* Możliwe dostawki hotelowe za dopłatą.

* Schody w domu dla bezpieczeństwa dzieci są zabezpieczone barierką.

* Wiosną, latem i wczesną jesienią (w nieogrzewanym budynku) udostępnia się świetlicę z wyposażoną zabawkami bawialnią dla dzieci.

* Do zwierząt dzieci podchodzą tylko w towarzystwie dorosłych! Nasze domowe kotki i pieski biegają luzem. Jesteśmy na wsi, pojawiają się także leśne zwierzęta – dorośli zwracają uwagę na swoje dzieci i zwierzęta.

* Agroturystyka Ostrów Kierwiński jest czynnym gospodarstwem więc odbywają się w nim prace gospodarskie, używa się narzędzi rolniczych, kosi trawę itp.

* Gorącą wodę na bieżąco, przez cały dzień zapewnia terma elektryczna. Zimą dom ogrzewany jest piecem co.

* W pokojach (bezpłatnie) naziemna telewizja cyfrowa (nadajnik Olsztyn Pieczewo) – w zależności od warunków atmosferycznych oraz siły i jakości sygnału. Na terenie całego, całorocznego gospodarrstwa dostępny (bezpłatnie) internet WiFi – korzystanie z zasobów sieci w ramach obowiązującego w Polsce prawa a także tak aby nie pomniejszać transmisji innym Gościom.

* W przypadku naruszenia zasad regulaminu (szczególnie naruszenia ciszy nocnej między godz. 22 a 6, uniemożliwienia innym spokojnego wypoczynku) Goście zostaną wymeldowani (bez zwrotu niewykorzystanej opłaty za pobyt i wyżywienie) oraz będą musieli opuścić obiekt w trybie natychmiastowym.

* Goście odpowiadają prawnie i materialnie za siebie, opiekunowie za dzieci i zwierzęta. Gość pokrywa koszty zaistniałych zniszczeń. Reklamacje należy zgłaszać w formie pisemnej. Wszelkie spory rozstrzygane są na podstawie prawa polskiego, kodeks cywilny i sąd właściwy dla położenia Agroturystyki Ostrów Kierwiński.

* Rezerwacja, dokonanie opłaty oznacza akceptację zapisów informacyjnych i regulaminowych.

*

RODO ***********************************

Informujemy, że w gospodarstwie AGROTURYSTYKA OSTRÓW KIERWIŃSKI Beata Seferyńska z siedzibą Kierwiny 54, 11-106 Kiwity zostały wdrożone i są stosowane wymagania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W związku z tym dane osobowe gości korzystających z agroturystycznej usługi noclegowej są chronione i przetwarzane przez administratora zgodnie z postanowieniami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) przy uwzględnieniu słusznych interesów oraz podstawowych praw i wolności osób, których dane dotyczą. Osoby, które z dowolnych powodów nie będą sobie życzyły, aby na naszej stronie https://ostrowkierwinski.pl/, innych stronach www. lub w serwisach społecznościowych z których korzystamy były nadal umieszczone nasze materiały promocyjno-reklamowe z ich udziałem mogą w każdej chwili zawiadomić nas o tym i materiały zostaną niezwłocznie usunięte. Aby to zrobić należy przesłać taką informację na adres AGROTURYSTYKA OSTRÓW KIERWIŃSKI Beata Seferyńska, Kierwiny 54, 11-106 Kiwity lub elektronicznie na adres: ostrowkierwinski@gmail.com.

*


PROCEDURY OCHRONY DZIECI W AGROTURYSTYCE OSTRÓW KIERWIŃSKI ***********************************

Kierwiny, dnia 14 kwietnia 2024

Na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw Dz. U. 2023 poz. 1606

***** Mając na względzie bezpieczeństwo gości (szczególnie dzieci) zakładając iż wszystkie przyjeżdżające osoby są pozytywne (a nie potencjalnie niebezpieczne) stworzone zostały poniższe zasady.

***** Mając na uwadze treść wytycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie biznesu i praw człowieka, uznając istotną rolę biznesu w zapewnieniu poszanowania praw dzieci, w szczególności prawa do ochrony ich godności i wolności od wszelkich form krzywdzenia, Agroturystyka Ostrów Kierwiński przyjmuje niniejszy dokument jako wzór zasad i procedur w przypadku podejrzenia, że dziecku, które gości w Agroturystyce Ostrów Kierwiński, dzieje się krzywda oraz zapobiegania takim zagrożeniom. Politykę ochrony dzieci w Agroturystyce Ostrów Kierwiński będziemy realizować poprzez niniejsze zasady.

* 1 Agroturystyka Ostrów Kierwiński prowadzi swoją działalność z najwyższym poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw dzieci jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie.

* 2 Agroturystyka Ostrów Kierwiński uznaje swoją rolę w prowadzeniu działań społecznie odpowiedzialnych i promowaniu pożądanych postaw społecznych.

* 3 Agroturystyka Ostrów Kierwiński w szczególności podkreśla istotność prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dzieci i zobowiązuje się szkolić się w tym zakresie.

* 4 Agroturystyka Ostrów Kierwiński zobowiązuje się edukować na temat okoliczności wskazujących, że dziecko przebywające w obiekcie może być krzywdzone oraz w zakresie sposobów szybkiego i odpowiedniego reagowania na takie sytuacje.

* 5 Jedną z form skutecznego zapobiegania krzywdzeniu dzieci jest identyfikacja dziecka przebywającego w obiekcie i jego/jej relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w obiekcie. Agroturystyka Ostrów Kierwiński podejmuje wszelkie możliwe kroki zmierzające do przeprowadzenia identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, z którą znajduje się w obiekcie.

PROCEDURA IDENTYFIKACJI DZIECKA lub PROCEDURA W PRZYPADKU PODEJRZENIA KRZYWDZENIA DZIECKA ***********************************

* 1. Zawsze, kiedy jest to możliwe, należy dokonywać identyfikacji dziecka i jego/jej relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa w obiekcie1.

* 2. W sytuacjach nietypowych i/lub podejrzanych, wskazujących na możliwe ryzyko krzywdzenia dziecka, identyfikacja jest obowiązkowo przeprowadzana przez właściciela. Przykłady sytuacji mogących budzić podejrzenia znajdują się w Załączniku Nr 3.

* 3. Aby dokonać identyfikacji dziecka i jego/jej relacji w stosunku do osoby, z którą przebywa w obiekcie, należy:

* a. Zapytać (przykładowe rozmowy w Załączniku Nr 4) pytania o tożsamość dziecka oraz o relację dziecka w stosunku do osoby, z którą przybyło do obiektu lub w nim przebywa1. W tym celu opiekun prawny lub inna osoba dorosła przybywająca z dzieckiem która nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka okaże dokument tożsamości dziecka lub/i dokument świadczący o zgodzie rodziców na wspólny wyjazd osoby dorosłej z dzieckiem (np. własne pisemne oświadczenie) lub/i przedstawi/wypełni stosowny formularz (będący załącznikiem Nr 2) potwierdzający, że ma prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem w obiekcie.

* b. Osoba która oświadcza, że jest rodzicem, opiekunem prawnym lub upoważnioną do opieki może być poproszona o wypełnienie stosownego formularza (będący załącznikiem Nr 1).

* c. Jeżeli osoba dorosła nie posiada dokumentu zgody rodziców, można poprosić o numer telefonu wyżej wymienionych, aby zadzwonić i potwierdzić przebywanie dziecka w obiekcie z obcą osobą dorosłą za wiedzą i zgodą rodziców/opiekunów prawnych.

* d. Należy pamiętać, że np. dziadkowie, w przypadku posiadania pełnych praw rodzicielskich przez rodziców, nie są opiekunami prawnymi w świetle rozumienia Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego i zasadnym jest, aby posiadali zgodę, chyba ,że ustalenie pokrewieństwa oraz zachowanie dziecka nie budzi wątpliwości wtedy opiekun może być poproszony o wypełnienie stosownego formularza (będący załącznikiem Nr 1)

* 4. W przypadku oporu ze strony osoby dorosłej co do okazania dokumentu dziecka i/lub wskazania relacji należy wyjaśnić, że procedura służy zapewnieniu dzieciom korzystającym z Agroturystyki Ostrów Kierwiński bezpieczeństwa i została opracowana na gruncie prawa, w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi działającymi w tym przedmiocie.

* 5. Po wyjaśnieniu sprawy w sposób pozytywny należy podziękować za czas poświęcony na upewnienie się, że dziecko jest pod dobrą opieką i jeszcze raz podkreślić, że procedura ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.

* 6. W przypadku gdy rozmowa nie rozwieje wątpliwości dotyczących podejrzenia wobec dorosłego i jego intencji skrzywdzenia dziecka, należy dyskretnie powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

* 7. Od momentu kiedy pojawiły się pierwsze wątpliwości, zarówno dziecko, jak i osoba dorosła powinni być pod stałą obserwacją i nie zostawać sami.

* 8. Dalej stosuje się procedurę w przypadku okoliczności wskazujących na skrzywdzenie dziecka.

* 9. W zależności od sytuacji i miejsca Agroturystyka Ostrów Kierwiński weryfikuje, na ile podejrzenie krzywdzenia dziecka jest zasadne. W tym celu dobiera odpowiednie środki prowadzące do wyjaśnienia sytuacji lub podejmuje decyzję o przeprowadzeniu interwencji i zawiadamia policję (patrz pkt. 6).

PROCEDURA W PRZYPADKU OKOLICZNOŚCI WSKAZUJĄCYCH NA SKRZYWDZENIE DZIECKA ***********************************

* 1. Mając uzasadnione podejrzenie, że dziecko przebywające w obiekcie jest krzywdzone, należy niezwłocznie zawiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia.

* 2. Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia dziecka występuje wtedy, gdy:

* a. dziecko ujawniło fakt krzywdzenia, b. zaobserwowano krzywdzenie, c. z pokoju dochodzą niepokojące odgłosy krzywdzenia/możliwości krzywdzenia lub wykorzystywania dziecka, d. dziecko ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niespójnie i/lub chaotycznie lub/i popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie np. zaobserwowanie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci w pokoju osoby dorosłej.

* 3. W tej sytuacji należy uniemożliwić dziecku oraz osobie podejrzewanej o krzywdzenie dziecka oddalenie się z obiektu.

* 4. W uzasadnionych przypadkach można dokonać obywatelskiego zatrzymania1 osoby podejrzewanej. W takiej sytuacji, do czasu przybycia policji należy trzymać tę osobę pod nadzorem dwóch osób w osobnym pomieszczeniu z dala od widoku innych gości.

* 5. W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Dziecko powinno przebywać pod opieką do czasu przyjazdu policji.

* 6. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa powiązanego z kontaktem dziecka z materiałem biologicznym sprawcy (sperma, ślina, naskórek), należy w miarę możliwości nie dopuścić, aby dziecko myło się oraz jadło/piło do czasu przyjazdu policji.

* 7. Po odbiorze dziecka przez policję należy zabezpieczyć istotne dowody (np. dokumenty) dotyczące zdarzenia i na wniosek służb przekazać ich kopię listem poleconym lub osobiście prokuratorowi lub policji.

8. Po interwencji należy opisać zdarzenie w dokumencie przeznaczonym do tego celu.

* 9. Dokumentację dotyczącą interwencji przechowuje się w sposób zapewniający poufność, przez okres nie dłuższy niż jest to wymagane lub zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

ZATRUDNIANIE OSÓB DO PRACY Z DZIEĆMI ***********************************

* W Agroturystyce Ostrów Kierwiński nie ma osób zatrudnianych pracujących z dziećmi, zaś dzieci przebywają np. w czasie zabaw, karmienia zwierząt itp. razem i pod opieką swoich dorosłych opiekunów.

PROCEDURA KOŃCOWA ***********************************

* 1 W każdym przypadku, gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa lub gdy doszło do popełnienia przestępstwa, Agroturystyka Ostrów Kierwiński jest zobowiązana do współpracy z organami ścigania oraz składania odpowiednich zawiadomień.

* 2 W przypadku wystąpienia sytuacji nie/i opisanych w niniejszych procedurach, winno kierować się przede wszystkim własnym bezpieczeństwem, dobrem dziecka oraz innymi dobrymi praktykami.

* 3 Ocena wdrożonych standardów bezpieczeństwa i ich ewentualna aktualizacja do obowiązujących przepisów prawa będzie przeprowadzana cyklicznie co najmniej raz na dwa lata przez Agroturystykę Ostrów Kierwiński.

ODNOŚNIKI ***********************************

 W ramach znanych dobrych praktyk, Agroturystyka Ostrów Kierwiński umieszcza (Procedury i Informator skrócony) w widocznym dla gości miejscu, na stronie internetowej, (ew./i wysyła odpowiedni formularz podczas potwierdzenia rezerwacji) informację, że dba o bezpieczeństwo dzieci i stosuje odpowiednie procedury ochrony dzieci. Dzięki praktykom, powołując się na zapisy, weryfikowane są dane gościa i dziecka/dzieci, szczególnie gdy sytuacja wydaje się podejrzana.

*  Agroturystyka Ostrów Kierwiński korzysta z opracowanego formularza, który będzie publikował na swojej stronie lub/i wysyłał do gości wraz z potwierdzeniem rezerwacji, że w związku z posiadaniem Procedur Ochrony Dzieci, pożądane jest, aby gość przebywający w obiekcie z dzieckiem posiadał dokument, zgodę podpisaną przez rodzica dziecka wraz ze wskazaniem danych dziecka, adresu jego zamieszkania, kontaktem telefonicznym do rodzica i numerem dokumentu tożsamości osoby, której rodzic powierzył opiekę nad dzieckiem).

*  Art. 243. Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1375). § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Użyte w § 1 określenie „na gorącym uczynku” oznacza ujęcie sprawcy w toku realizacji którejkolwiek z form stadialnych przestępstwa (ale nie wykroczenia), tj. w fazie karalnego przygotowania, usiłowania lub dokonania. W praktyce najczęściej będzie to usiłowanie, jako że zatrzymanie z reguły udaremnia dokonanie czynu zabronionego. Do podjęcia czynności zatrzymania wystarczy dostrzeżenie samej tylko strony przedmiotowej przestępstwa. K. Dudka [w:] M. Janicz, C. Kulesza, J. Matras, H. Paluszkiewicz, B. Skowron, K. Dudka, Kodeks postępowania karnego. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2020, art. 243. § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji. Wyjaśnienie: Obiekt nie ma możliwości weryfikacji swojego podejrzenia na podstawie faktów czy dowodów, od tego jest organ procesowy. W ust. 2 opisaliśmy sytuacje, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie. Do zatrzymania obywatelskiego nie jest konieczne wystąpienie dokonania czynu zabronionego (zatem „najścia” dorosłego w trakcie obcowania z dzieckiem), do zatrzymania wystarczające są formy stadialne czynu, zatem przygotowanie, usiłowanie, czy dokonanie. Zatrzymanie w momencie usiłowania (a zatem bezpośredniego zmierzania do dokonania czynu) jest jego zapobieżeniem. Usiłowaniem będzie już wynajęcie pokoju z dzieckiem.

*  Rozdział o zatrudnieniu opcjonalny, do wprowadzenia, gdy obiekt organizuje np. kącik zabaw dla dzieci lub inne formy rekreacji, w trakcie której dzieci przebywają bez opieki rodziców lub opiekunów prawnych.

*  Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 z późn. zm.).

SŁOWNICZEK ***********************************

* Na potrzeby tego dokumentu zostało doprecyzowane znaczenie poniższych pojęć:

* 1. Dziecko to każda osoba poniżej 18 roku życia.

* 2. Obca osoba dorosła to każdy człowiek powyżej 18 roku życia, który nie jest dla dziecka jego rodzicem lub opiekunem prawnym.

* 3. Krzywdzenie dziecka oznacza popełnienie na jego szkodę przestępstwa.

* 4. Przestępstwo na szkodę dziecka – na szkodę dzieci mogą być popełnione wszystkie przestępstwa, jakie mogą być popełnione przeciwko osobom dorosłym, a dodatkowo przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko dzieciom (np. wykorzystywanie seksualne z art. 200 kodeku karnego1). Z uwagi na specyfikę obiektów turystycznych, w których łatwo można uzyskać możliwość odosobnienia, przestępstwami, do których najczęściej może dojść na ich terenie będą przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w szczególności zgwałcenie (art. 197 kodeksu karnego), seksualne wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk), seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 kk), seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 roku życia (art. 200 kk), grooming (uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość - art. 200a kk) a także przestępstwa dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej (art. 217 kk).

*

PONIŻSZE ZAŁĄCZNIKI DOSTĘPNE WRAZ Z CAŁYM DOKUMENTEM W PDF I W OBIEKCIE ***********************************

* Załącznik nr 1: Wzór informacji rodzica lub opiekuna prawnego nie posiadającego dokumentu dziecka

* Załącznik nr 2: Wzór zgody na pobyt dziecka z osobą nie będącą rodzicem lub opiekunem prawnym

* Załącznik nr 3: PRZYKŁADY sytuacji w branży hotelarskiej mogących budzić podejrzenia lub wskazywać na krzywdzenie dziecka

* Załącznik nr 4: Przykładowy schemat rozmowy z dorosłym i z dzieckiem podczas identyfikacji

* Załącznik nr 5: INFORMATOR SKRÓCONY DOTYCZĄCY STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH W AGROTURYSTYCE OSTRÓW KIERWIŃSKI



PDF PROCEDURY OCHRONY DZIECI W AGROTURYSTYCE OSTRÓW KIERWIŃSKI

plakat procedury ochrony dzieci skrot



*

Tutaj naprawdę jest spokój.

#agro #agroturystykaostrowkierwinski #ostrowkierwinski #agroturystyka #gospodarstwoagroturystyczne #mazury #warmia #warminskomazurskie #warmiaimazury #warmia_mazury #lidzbark #lidzbarkwarminski #senior #slowlife #nocleg #wakacje #urlop #weekend #ciekawemiejsca #podroze #pieknemiejscawpolsce #nawsi #wieś #relaks