Tutaj naprawd
jest spok j. #agro #agroturystykaostrowkierwinski #ostrowkierwinski #agroturystyka #gospodarstwoagroturystyczne #mazury #warmia #warminskomazurskie #warmiaimazury #warmia_mazury #lidzbark #lidzbarkwarminski #senior #slowlife #nocleg #wakacje #urlop #weekend #ciekawemiejsca #podroze #pieknemiejscawpolsce #nawsi #wie #relaks
REGULAMIN, RODO, INFORMACJE, PROCEDURY OCHRONY DZIECI --- Agroturystyki Ostr w Kierwi ski
Niniejsza strona (od wie swoj przegl dark ) winna zawsze zawiera aktualne informacje. Na innych stronach mog znajdowa si tre ci archiwalne gdy nie wszystkie wpisy internetowe maj mo liwo aktualizacji tre ci np. cen.
REGULAMIN, INFORMACJE ***********************************
*
Do dyspozycji Go ci s cztery pokoje, wszystkie z w asnymi azienkami:
dwuosobowy (pi tro, od wschodu)
czteroosobowy (pi tro, od zachodu)
trzyosobowy (pi tro, od wschodu)
trzyosobowy (parter, od p nocy).
Na pi trze znajduje si w pe ni wyposa ona kuchnia z jadalni dla Go ci.
Na terenie bezp atny parking.
*
niadanie wydawane O GODZ. 9 ciep e danie plus przystawki.
Obiadokolacja MI DZY GODZ 16 17 (po uzgodnieniu).
W dni grzybobra tylko o 17.
Mo liwo zorganizowania ognisk.
Posi ki dla wegetarian, dieta niestandardowa mo liwe po uzgodnieniu warunk w i op aty.
*
Posi ki wydawane na tarasie lub przy niepogodzie lub zim w jadalni w bibliotece.
*
Dost pne wysokie krzese ka do karmienia dzieci.
*
W przypadku gdy Go cie, ich dzieci lub zwierz uprzykrzaj spo ywanie posi k w innym, b d przenoszeni w inne, osobne miejsce.
*
Wynaj cie ca ego gospodarstwa (decyzja wy ywienia lub nie dotyczy ca ej grupy), wynaj cie konkretnych wybranych pokoi, niestandardowe us ugi, uroczysto ci podczas pobytu warunki i op aty do uzgodnienia.
*
Wszystkie p atno ci potwierdzane s poprzez wydanie wystawionego paragonu fiskalnego.
*
Potrzeb otrzymania rachunku, faktury Go zg asza podaj c dane (ew. z NIP) w mailu dotycz cym rezerwacji.
*
Zadatek (bezzwrotny) na poczet rezerwacji (przelewem bankowym) minimum 30 % w zaokr gleniu (nie mniej ni 400 z lub przy warto ci pobytu mniejszej ni 400 z ca o sumy).
*
Op ata sumy pozosta ej w PIERWSZYM dniu pobytu po sprawdzeniu czy warunki na miejscu zgadzaj si z ofert w internecie. Nie odpowiadamy np. za zbyt g o ny rechot ab, piew ptak w czy innych zwierzak w, ew. za pogod :-).
*
Pok j mo e obj tylko osoba wskazana w rezerwacji, nocowanie tylko os b uj tych w rezerwacji.
W przypadku rezygnacji z wcze niej poczynionej rezerwacji lub skr cenia pobytu przez Go cia zadatek ani wniesione op aty nie podlegaj zwrotom.
Brak informacji (mailem), brak przyjazdu w dniu rozpocz cia pobytu jest r wnoznaczne z rezygnacj z pobytu. Zadatek przepada.
*
Przyjazd do naszej agroturystyki na Mazurach, Warmii najlepiej za WIDNA , najlepiej do godziny 20.
Doba hotelowa zaczyna si pierwszego dnia o godz. 16 a ko czy ostatniego dnia pobytu o godz. 12.
Aby przekaza czy ciutki pok j nast pnym Go ciom, rezerwujemy sobie czas na ogarni cie mi dzy godz. 12 a 16.
*
Przyjazd Go ci ze zwierz tami po wcze niejszym uzgodnieniu mo liwo ci przyj cia, zasad pobytu i ew. op at.
*
Niezg oszenie uwag i zastrze e co do stanu technicznego pokoju w momencie wprowadzenia jest r wnoznaczne z tym i pok j zosta oddany w stanie nie budz cym uwag i zastrze e . Wynaj ty pok j nale y zostawi w nieuszkodzonym stanie i z pocz tkow zawarto ci .
*
Ze wzgl du na wymagania ochrony przeciwpo arowej w pokojach i cz ciach wsp lnych nie wolno u ywa przez Go ci w asnych urz dze elektrycznych czy gazowych np. grza ek, grzejnik w, palnik w, klimatyzator w. Wyj tkiem s oczywi cie dedykowane np. telefonom, tabletom, laptopom certyfikowane adowarki czy golarki, suszarki do w os w.
Zabrania si wnoszenia materia w atwopalnych, wybuchowych.
Palenie tytoniu na zewn trz budynku. Zim i podczas deszczu (przy uchylonych b d otwartych bezpiecznie drzwiach) w ganku.
br />
*
W obiekcie znajduj si czujniki dymu, gazu, czadu. W obiekcie znajduj si ga nice i apteczki.
*
Bez zgody w a cicieli Agroturystyki Go cie nie przemeblowuj pokoj w, nie wynosz z pokoj w i cz ci wsp lnych wyposa enia czy rzeczy Gospodarzy. Wypo yczanie ksi ek z biblioteki po uzgodnieniu.
*
Coroczne protoko y kontroli higieny przeprowadzane przez organy sanitarno-epidemiologiczne do wgl du na miejscu.
*
W pe ni wyposa onej kuchni - jadalni, je li sami Go cie przygotowuj sobie posi ki to oczywi cie sprz taj po sobie. Bezp atnie dost pna zmywarka.
Mo liwo wypo yczenia elazka z desk do prasowania. Nie prasujemy na kocach, kach itp. Dost pny odkurzacz.
Bezp atnie dost pna pralka automatyczna proszek do prania we w asnym zakresie.
*
Go cie nie pozostawiaj rzeczy osobistych w przestrzeni cz ci wsp lnych.
Gospodarze nie ponosz odpowiedzialno ci za zgubione, utracone, skradzione rzeczy.
Rzeczy pozostawione (po wyje dzie) prosimy odbiera w ci gu tygodnia osobi cie lub po uzgodnieniu mailem dokona op aty przesy ki kurierskiej.
*
mieci podlegaj segregacji. Go cie we w asnym zakresie utylizuj odpady medyczne np. strzykawki, badania cukrzycowe itp.
*
Bezp atnie dost pne rowery.
*
Pok j nr 1 na parterze ma azienk z zamontowanymi uchwytami dla os b niepe nosprawnych.
*
Po uzgodnieniu w pokoju mo e znale si eczko z po ciel dla ma ych dzieci.
*
Mo liwe dostawki hotelowe za dop at .
*
Schody w domu dla bezpiecze stwa dzieci s zabezpieczone barierk .
*
Wiosn , latem i wczesn jesieni (w nieogrzewanym budynku) udost pnia si wietlic z wyposa on zabawkami bawialni dla dzieci.
*
Do zwierz t dzieci podchodz tylko w towarzystwie doros ych! Nasze domowe kotki i pieski biegaj luzem. Jeste my na wsi, pojawiaj si tak e le ne zwierz ta doro li zwracaj uwag na swoje dzieci i zwierz ta.
*
Agroturystyka Ostr w Kierwi ski jest czynnym gospodarstwem wi c odbywaj si w nim prace gospodarskie, u ywa si narz dzi rolniczych, kosi traw itp.
*
Gor c wod na bie co, przez ca y dzie zapewnia terma elektryczna. Zim dom ogrzewany jest piecem co.
*
W pokojach (bezp atnie) naziemna telewizja cyfrowa (nadajnik Olsztyn Pieczewo) w zale no ci od warunk w atmosferycznych oraz si y i jako ci sygna u. Na terenie ca orocznego gospodarrstwa dost pny (bezp atnie) internet WiFi korzystanie z zasob w sieci w ramach obowi zuj cego w Polsce prawa a tak e tak aby nie pomniejsza transmisji innym Go ciom.
*
W przypadku naruszenia zasad regulaminu (szczeg lnie naruszenia ciszy nocnej mi dzy godz. 22 a 6, uniemo liwienia innym spokojnego wypoczynku) Go cie zostan wymeldowani (bez zwrotu niewykorzystanej op aty za pobyt i wy ywienie) oraz b d musieli opu ci obiekt w trybie natychmiastowym.
*
Go cie odpowiadaj prawnie i materialnie za siebie, opiekunowie za dzieci i zwierz ta. Go pokrywa koszty zaistnia ych zniszcze . Reklamacje nale y zg asza w formie pisemnej.
Wszelkie spory rozstrzygane s na podstawie prawa polskiego, kodeks cywilny i s d w a ciwy dla po o enia Agroturystyki Ostr w Kierwi ski.
*
Rezerwacja, dokonanie op aty oznacza akceptacj zapis w informacyjnych i regulaminowych.
*
RODO ***********************************
Informujemy, e w gospodarstwie AGROTURYSTYKA OSTR W KIERWI SKI Beata Sefery ska z siedzib Kierwiny 54, 11-106 Kiwity zosta y wdro one i s stosowane wymagania rozporz dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony os b fizycznych w zwi zku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przep ywu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W zwi zku z tym dane osobowe go ci korzystaj cych z agroturystycznej us ugi noclegowej s chronione i przetwarzane przez administratora zgodnie z postanowieniami og lnego rozporz dzenia o ochronie danych (RODO) przy uwzgl dnieniu s usznych interes w oraz podstawowych praw i wolno ci os b, kt rych dane dotycz .
Osoby, kt re z dowolnych powod w nie b d sobie yczy y, aby na naszej stronie https://ostrowkierwinski.pl/, innych stronach www. lub w serwisach spo eczno ciowych z kt rych korzystamy by y nadal umieszczone nasze materia y promocyjno-reklamowe z ich udzia em mog w ka dej chwili zawiadomi nas o tym i materia y zostan niezw ocznie usuni te. Aby to zrobi nale y przes a tak informacj na adres AGROTURYSTYKA OSTR W KIERWI SKI Beata Sefery ska, Kierwiny 54, 11-106 Kiwity lub elektronicznie na adres: ostrowkierwinski@gmail.com.
*
PROCEDURY OCHRONY DZIECI W AGROTURYSTYCE OSTR W KIERWI SKI ***********************************
Kierwiny, dnia 14 kwietnia 2024
Na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opieku czy oraz niekt rych innych ustaw Dz. U. 2023 poz. 1606
*****
Maj c na wzgl dzie bezpiecze stwo go ci (szczeg lnie dzieci) zak adaj c i wszystkie przyje d aj ce osoby s pozytywne (a nie potencjalnie niebezpieczne) stworzone zosta y poni sze zasady.
*****
Maj c na uwadze tre wytycznych Organizacji Narod w Zjednoczonych w zakresie biznesu i praw cz owieka, uznaj c istotn rol biznesu w zapewnieniu poszanowania praw dzieci, w szczeg lno ci prawa do ochrony ich godno ci i wolno ci od wszelkich form krzywdzenia, Agroturystyka Ostr w Kierwi ski przyjmuje niniejszy dokument jako wz r zasad i procedur w przypadku podejrzenia, e dziecku, kt re go ci w Agroturystyce Ostr w Kierwi ski, dzieje si krzywda oraz zapobiegania takim zagro eniom.
Polityk ochrony dzieci w Agroturystyce Ostr w Kierwi ski b dziemy realizowa poprzez niniejsze zasady.
*
1 Agroturystyka Ostr w Kierwi ski prowadzi swoj dzia alno z najwy szym poszanowaniem praw cz owieka, w szczeg lno ci praw dzieci jako os b szczeg lnie wra liwych na krzywdzenie.
*
2 Agroturystyka Ostr w Kierwi ski uznaje swoj rol w prowadzeniu dzia a spo ecznie odpowiedzialnych i promowaniu po danych postaw spo ecznych.
*
3 Agroturystyka Ostr w Kierwi ski w szczeg lno ci podkre la istotno prawnego i spo ecznego obowi zku zawiadamiania organ w cigania o ka dym przypadku podejrzenia pope nienia przest pstwa na szkod dzieci i zobowi zuje si szkoli si w tym zakresie.
*
4 Agroturystyka Ostr w Kierwi ski zobowi zuje si edukowa na temat okoliczno ci wskazuj cych, e dziecko przebywaj ce w obiekcie mo e by krzywdzone oraz w zakresie sposob w szybkiego i odpowiedniego reagowania na takie sytuacje.
*
5 Jedn z form skutecznego zapobiegania krzywdzeniu dzieci jest identyfikacja dziecka przebywaj cego w obiekcie i jego/jej relacji w stosunku do osoby doros ej, z kt r przebywa w obiekcie. Agroturystyka Ostr w Kierwi ski podejmuje wszelkie mo liwe kroki zmierzaj ce do przeprowadzenia identyfikacji dziecka i jego relacji z osob doros , z kt r znajduje si w obiekcie.
PROCEDURA IDENTYFIKACJI DZIECKA
lub
PROCEDURA W PRZYPADKU PODEJRZENIA KRZYWDZENIA DZIECKA ***********************************
*
1. Zawsze, kiedy jest to mo liwe, nale y dokonywa identyfikacji dziecka i jego/jej relacji z osob doros , z kt r przebywa w obiekcie1.
*
2. W sytuacjach nietypowych i/lub podejrzanych, wskazuj cych na mo liwe ryzyko krzywdzenia dziecka, identyfikacja jest obowi zkowo przeprowadzana przez w a ciciela. Przyk ady sytuacji mog cych budzi podejrzenia znajduj si w Za czniku Nr 3.
*
3. Aby dokona identyfikacji dziecka i jego/jej relacji w stosunku do osoby, z kt r przebywa w obiekcie, nale y:
*
a. Zapyta (przyk adowe rozmowy w Za czniku Nr 4) pytania o to samo dziecka oraz o relacj dziecka w stosunku do osoby, z kt r przyby o do obiektu lub w nim przebywa1. W tym celu opiekun prawny lub inna osoba doros a przybywaj ca z dzieckiem kt ra nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka oka e dokument to samo ci dziecka lub/i dokument wiadcz cy o zgodzie rodzic w na wsp lny wyjazd osoby doros ej z dzieckiem (np. w asne pisemne o wiadczenie) lub/i przedstawi/wype ni stosowny formularz (b d cy za cznikiem Nr 2) potwierdzaj cy, e ma prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem w obiekcie.
*
b. Osoba kt ra o wiadcza, e jest rodzicem, opiekunem prawnym lub upowa nion do opieki mo e by poproszona o wype nienie stosownego formularza (b d cy za cznikiem Nr 1).
*
c. Je eli osoba doros a nie posiada dokumentu zgody rodzic w, mo na poprosi o numer telefonu wy ej wymienionych, aby zadzwoni i potwierdzi przebywanie dziecka w obiekcie z obc osob doros za wiedz i zgod rodzic w/opiekun w prawnych.
*
d. Nale y pami ta , e np. dziadkowie, w przypadku posiadania pe nych praw rodzicielskich przez rodzic w, nie s opiekunami prawnymi w wietle rozumienia Kodeksu Rodzinnego i Opieku czego i zasadnym jest, aby posiadali zgod , chyba , e ustalenie pokrewie stwa oraz zachowanie dziecka nie budzi w tpliwo ci wtedy opiekun mo e by poproszony o wype nienie stosownego formularza (b d cy za cznikiem Nr 1)
*
4. W przypadku oporu ze strony osoby doros ej co do okazania dokumentu dziecka i/lub wskazania relacji nale y wyja ni , e procedura s u y zapewnieniu dzieciom korzystaj cym z Agroturystyki Ostr w Kierwi ski bezpiecze stwa i zosta a opracowana na gruncie prawa, w porozumieniu z organizacjami pozarz dowymi dzia aj cymi w tym przedmiocie.
*
5. Po wyja nieniu sprawy w spos b pozytywny nale y podzi kowa za czas po wi cony na upewnienie si , e dziecko jest pod dobr opiek i jeszcze raz podkre li , e procedura ma na celu zapewnienie bezpiecze stwa dzieciom.
*
6. W przypadku gdy rozmowa nie rozwieje w tpliwo ci dotycz cych podejrzenia wobec doros ego i jego intencji skrzywdzenia dziecka, nale y dyskretnie powiadomi odpowiednie s u by dzwoni c pod numer alarmowy 112.
*
7. Od momentu kiedy pojawi y si pierwsze w tpliwo ci, zar wno dziecko, jak i osoba doros a powinni by pod sta obserwacj i nie zostawa sami.
*
8. Dalej stosuje si procedur w przypadku okoliczno ci wskazuj cych na skrzywdzenie dziecka.
*
9. W zale no ci od sytuacji i miejsca Agroturystyka Ostr w Kierwi ski weryfikuje, na ile podejrzenie krzywdzenia dziecka jest zasadne. W tym celu dobiera odpowiednie rodki prowadz ce do wyja nienia sytuacji lub podejmuje decyzj o przeprowadzeniu interwencji i zawiadamia policj (patrz pkt. 6).
PROCEDURA W PRZYPADKU OKOLICZNO CI WSKAZUJ CYCH NA SKRZYWDZENIE DZIECKA ***********************************
*
1. Maj c uzasadnione podejrzenie, e dziecko przebywaj ce w obiekcie jest krzywdzone, nale y niezw ocznie zawiadomi policj , dzwoni c pod numer 112 i opisuj c okoliczno ci zdarzenia.
*
2. Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia dziecka wyst puje wtedy, gdy:
*
a. dziecko ujawni o fakt krzywdzenia,
b. zaobserwowano krzywdzenie,
c. z pokoju dochodz niepokoj ce odg osy krzywdzenia/mo liwo ci krzywdzenia lub wykorzystywania dziecka,
d. dziecko ma na sobie lady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niesp jnie i/lub chaotycznie lub/i popada w zak opotanie b d wyst puj inne okoliczno ci mog ce wskazywa na krzywdzenie np. zaobserwowanie materia w pornograficznych z udzia em dzieci w pokoju osoby doros ej.
*
3. W tej sytuacji nale y uniemo liwi dziecku oraz osobie podejrzewanej o krzywdzenie dziecka oddalenie si z obiektu.
*
4. W uzasadnionych przypadkach mo na dokona obywatelskiego zatrzymania1 osoby podejrzewanej. W takiej sytuacji, do czasu przybycia policji nale y trzyma t osob pod nadzorem dw ch os b w osobnym pomieszczeniu z dala od widoku innych go ci.
*
5. W ka dym przypadku nale y zadba o bezpiecze stwo dziecka. Dziecko powinno przebywa pod opiek do czasu przyjazdu policji.
*
6. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, e dosz o do pope nienia przest pstwa powi zanego z kontaktem dziecka z materia em biologicznym sprawcy (sperma, lina, nask rek), nale y w miar mo liwo ci nie dopu ci , aby dziecko my o si oraz jad o/pi o do czasu przyjazdu policji.
*
7. Po odbiorze dziecka przez policj nale y zabezpieczy istotne dowody (np. dokumenty) dotycz ce zdarzenia i na wniosek s u b przekaza ich kopi listem poleconym lub osobi cie prokuratorowi lub policji.
8. Po interwencji nale y opisa zdarzenie w dokumencie przeznaczonym do tego celu.
*
9. Dokumentacj dotycz c interwencji przechowuje si w spos b zapewniaj cy poufno , przez okres nie d u szy ni jest to wymagane lub zgodne z obowi zuj cymi przepisami prawa.
ZATRUDNIANIE OS B DO PRACY Z DZIE MI ***********************************
*
W Agroturystyce Ostr w Kierwi ski nie ma os b zatrudnianych pracuj cych z dzie mi, za dzieci przebywaj np. w czasie zabaw, karmienia zwierz t itp. razem i pod opiek swoich doros ych opiekun w.
PROCEDURA KO COWA ***********************************
*
1 W ka dym przypadku, gdy istnieje podejrzenie pope nienia przest pstwa lub gdy dosz o do pope nienia przest pstwa, Agroturystyka Ostr w Kierwi ski jest zobowi zana do wsp pracy z organami cigania oraz sk adania odpowiednich zawiadomie .
*
2 W przypadku wyst pienia sytuacji nie/i opisanych w niniejszych procedurach, winno kierowa si przede wszystkim w asnym bezpiecze stwem, dobrem dziecka oraz innymi dobrymi praktykami.
*
3 Ocena wdro onych standard w bezpiecze stwa i ich ewentualna aktualizacja do obowi zuj cych przepis w prawa b dzie przeprowadzana cyklicznie co najmniej raz na dwa lata przez Agroturystyk Ostr w Kierwi ski.
ODNO NIKI ***********************************
W ramach znanych dobrych praktyk, Agroturystyka Ostr w Kierwi ski umieszcza (Procedury i Informator skr cony) w widocznym dla go ci miejscu, na stronie internetowej, (ew./i wysy a odpowiedni formularz podczas potwierdzenia rezerwacji) informacj , e dba o bezpiecze stwo dzieci i stosuje odpowiednie procedury ochrony dzieci. Dzi ki praktykom, powo uj c si na zapisy, weryfikowane s dane go cia i dziecka/dzieci, szczeg lnie gdy sytuacja wydaje si podejrzana.
*
Agroturystyka Ostr w Kierwi ski korzysta z opracowanego formularza, kt ry b dzie publikowa na swojej stronie lub/i wysy a do go ci wraz z potwierdzeniem rezerwacji, e w zwi zku z posiadaniem Procedur Ochrony Dzieci, po dane jest, aby go przebywaj cy w obiekcie z dzieckiem posiada dokument, zgod podpisan przez rodzica dziecka wraz ze wskazaniem danych dziecka, adresu jego zamieszkania, kontaktem telefonicznym do rodzica i numerem dokumentu to samo ci osoby, kt rej rodzic powierzy opiek nad dzieckiem).
*
Art. 243. Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks post powania karnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1375).
1. Ka dy ma prawo uj osob na gor cym uczynku przest pstwa lub w po cigu podj tym bezpo rednio po pope nieniu przest pstwa, je eli zachodzi obawa ukrycia si tej osoby lub nie mo na ustali jej to samo ci.
U yte w 1 okre lenie na gor cym uczynku oznacza uj cie sprawcy w toku realizacji kt rejkolwiek z form stadialnych przest pstwa (ale nie wykroczenia), tj. w fazie karalnego przygotowania, usi owania lub dokonania. W praktyce najcz ciej b dzie to usi owanie, jako e zatrzymanie z regu y udaremnia dokonanie czynu zabronionego. Do podj cia czynno ci zatrzymania wystarczy dostrze enie samej tylko strony przedmiotowej przest pstwa. K. Dudka [w:] M. Janicz, C. Kulesza, J. Matras, H. Paluszkiewicz, B. Skowron, K. Dudka, Kodeks post powania karnego. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2020, art. 243.
2. Osob uj t nale y niezw ocznie odda w r ce policji.
Wyja nienie: Obiekt nie ma mo liwo ci weryfikacji swojego podejrzenia na podstawie fakt w czy dowod w, od tego jest organ procesowy. W ust. 2 opisali my sytuacje, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie. Do zatrzymania obywatelskiego nie jest konieczne wyst pienie dokonania czynu zabronionego (zatem naj cia doros ego w trakcie obcowania z dzieckiem), do zatrzymania wystarczaj ce s formy stadialne czynu, zatem przygotowanie, usi owanie, czy dokonanie. Zatrzymanie w momencie usi owania (a zatem bezpo redniego zmierzania do dokonania czynu) jest jego zapobie eniem. Usi owaniem b dzie ju wynaj cie pokoju z dzieckiem.
*
Rozdzia o zatrudnieniu opcjonalny, do wprowadzenia, gdy obiekt organizuje np. k cik zabaw dla dzieci lub inne formy rekreacji, w trakcie kt rej dzieci przebywaj bez opieki rodzic w lub opiekun w prawnych.
*
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 z p n. zm.).
S OWNICZEK ***********************************
*
Na potrzeby tego dokumentu zosta o doprecyzowane znaczenie poni szych poj :
*
1. Dziecko to ka da osoba poni ej 18 roku ycia.
*
2. Obca osoba doros a to ka dy cz owiek powy ej 18 roku ycia, kt ry nie jest dla dziecka jego rodzicem lub opiekunem prawnym.
*
3. Krzywdzenie dziecka oznacza pope nienie na jego szkod przest pstwa.
*
4. Przest pstwo na szkod dziecka na szkod dzieci mog by pope nione wszystkie przest pstwa, jakie mog by pope nione przeciwko osobom doros ym, a dodatkowo przest pstwa, kt re mog by pope nione wy cznie przeciwko dzieciom (np. wykorzystywanie seksualne z art. 200 kodeku karnego1). Z uwagi na specyfik obiekt w turystycznych, w kt rych atwo mo na uzyska mo liwo odosobnienia, przest pstwami, do kt rych najcz ciej mo e doj na ich terenie b d przest pstwa przeciwko wolno ci seksualnej i obyczajno ci, w szczeg lno ci zgwa cenie (art. 197 kodeksu karnego), seksualne wykorzystanie niepoczytalno ci i bezradno ci (art. 198 kk), seksualne wykorzystanie zale no ci lub krytycznego po o enia (art. 199 kk), seksualne wykorzystanie osoby poni ej 15 roku ycia (art. 200 kk), grooming (uwiedzenie ma oletniego za pomoc rodk w porozumiewania si na odleg o - art. 200a kk) a tak e przest pstwa dotycz ce naruszenia nietykalno ci cielesnej (art. 217 kk).
*
PONI SZE ZA CZNIKI DOST PNE WRAZ Z CA YM DOKUMENTEM W PDF I W OBIEKCIE ***********************************
*
Za cznik nr 1:
Wz r informacji rodzica lub opiekuna prawnego nie posiadaj cego dokumentu dziecka
*
Za cznik nr 2:
Wz r zgody na pobyt dziecka z osob nie b d c rodzicem lub opiekunem prawnym
*
Za cznik nr 3:
PRZYK ADY sytuacji w bran y hotelarskiej mog cych budzi podejrzenia lub wskazywa na krzywdzenie dziecka
*
Za cznik nr 4:
Przyk adowy schemat rozmowy z doros ym i z dzieckiem podczas identyfikacji
*
Za cznik nr 5:
INFORMATOR SKR CONY DOTYCZ CY STANDARD W OCHRONY MA OLETNICH
W AGROTURYSTYCE OSTR W KIERWI SKI
PDF PROCEDURY OCHRONY DZIECI W AGROTURYSTYCE OSTR W KIERWI SKI
*